اگزاست فن

اگزاست فن یا هواکش ازجمله تاسیسات سیکل گردش هوا است که بوسیله القای نیروی گریز از مرکز توسط اگزاست فن و نوع طراحی فن موجب اگزاست هوا می‌گردد. همچنین انواع اگزاست فن شامل سانتریفیوژ، آکسیال، رادیال، پشت بامی، سقفی و قارچی است. هدف از بکارگیری اگزاست فن خروج گرما، چربی، حذف آلودگی مازاد محیط است. در گذشته اغلب فنها بصورت دمنده، هوای تازه  تمیز را وارد محیط بسته می‌کرد. سپس هوای ساکن موجود در فضا توسط روزنه و دریچه‌های تعبیه شده خارج می‌شد. اما امروزه نسل جدیدی از فن ها تحت عنوان اگزاست فن،  توانایی مکش یا تخلیه هوا را دارد. اگزاست فن به دستگاهی گفته می‌شود که برخلاف فنهای دمنده، با مکش هوا موجب خروج هوای راکد فضای بسته می‌گردد.

درطول تاریخ، تهویه نقش مهمی در زندگی انسان داشته و بشر از زمان‌های گذشته همواره در جستجوی یافتن راه‌ها و روش‌هایی بوده است تا بتواند شرایط محیطی مناسبی برای پیرامون خود فراهم کند؛ ساخت بادگیرهای یزد گرفته تا اختراع سیستم‌های تهویه در دوران انقلاب صنعتی، اهمیت تهویه در زندگی انسان را به‌خوبی نشان می‌دهد. امروزه سیستم‌های تهویه نه‌تنها در برج‌ها و ساختمان‌ها، بلکه در صنایع مختلف مانند نفت و گاز ،فولاد، سیمان و کارخانه‌ها و کارگاه‌های بزرگ و کوچک نیز به کار می‌روند.یکی از کارامدترین روشهای جابجایی هوا، بکارگیری فن می‌باشد. در گذشته تنها از فنهای فشار مثبت و دمنده برای انتقال هوا استفاده می‌شد. بطور کل به تمامی فنهایی که با اعمال فشار منفی، سبب مکش هوای محیط، به سوی خود می‌شوند، اگزاست فن می‌گویند. معمولاٌ نود درصد سیستم های تهویه مطبوع فن بصورت فن اگزاست سانتریفیوژ ساخته می‌شوند. شرکت اطلس کارا بزرگترین سازنده اگزاست فن در ایران می باشد که تا کنون برای صنایع مختلف و متنوعی محصولات خود را ارائه داده است  

از آنجا که از اگزاست فن با هدف مکیدن هوا و خروج آن از محیط استفاده می شود، اگزاست فن باید قدرت مکش بالایی داشته باشد. از این رو عموماً اگزاست فن ها دارای موتورهای بسیار قدرتمندی هستند. در شرایط کاری ساده از اگزاست فن ها به جهت خروج هوا از محیط بهره‌برداری می‌شود؛ اما در کارکردی دیگر از اگزاست فن ها به جهت ایجاد شرایط گردش هوایی بهره می برند. بدین صورت که اگزاست فن همراه با مکیدن هوای محیط، این هوا را در اختیار فیلترهایی گذاشته تا بعد از طی شدن پروسه ی پاکسازی دوباره وارد محیط بشوند.

از جمله موارد پراهمیت در نصب اگزاست فن ها، تکمیل فرآیند تهویه در اتاق تمیز می باشد. جایی که باید جریان دائمی هوا از ورود تا خروج همراه با فیلتراسیون بالا صورت گیرد. اگزاست فن ها در اتاق تمیز وظیفه ی خروج هوای تولید شده توسط هواساز های خاص این محیط ها را بر عهده دارند.

شرکت تولیدی و صنعتی اطلس کارا از مشاوره ، ساخت ، تحویل و خدمات پس از فروش در کنار مشتریان خود باقی می ماند

نحوه کار اگزاست فن
اگزاست فن

باید بدانید که کلمه اگزاست فن متشکل و تغییر یافته واژه Exit air circular  به Exhust fan می باشد . کلمه اول به معنای خروج هوای چرخشی است که اشاره به فرآیند خروج هوای آلوده و ورود هوای تمیز از طریق پنجره است . در حالیکه واژه دوم به ایجاد فشار هوا به وسیله اگزاست فن Exhust fan اشاره میکند . البته ساختار و مشخصات فنی دستگاه به مرور در طول زمان و با پیشترفت علم و تکنولوژی تغییر نموده است و به شکل امروزی رسیده است در ادامه توضیحات بیشتری در مورد انواع فن ها و کاربرد آنها خواهیم داد. وبه شما خواهیم گفت چه نوع هواکشی مناسب کار شما می باشد.

تعریف طرز کار اگزاست فن: انتقال انرژی مکانیکی از الکتروموتور به قسمت فن، موجب چرخش پروانه و سبب مکش یا جابجایی جریان هوای محیط می‌گردد. بخش حلزونی یا قسمت هوزینگ دستگاه جریان هوای القایی را بسمت فن هدایت می‌کند. مکان قرارگیری، نوع کاربرد، سلامت قطعات، محاسبه دقیق میزان هوادهی بر اساس دفعات تخلیه هوا، بر نحوه عملکرد اگزاست فن تاثیرگذار است.

نحوه کار اگزاست فن سانتریفیوژ بر دو محور اساسی برنامه ریزی شده است. نخست نیروی گریز از مرکز که توسط نیروی گشتاور به کمک الکتروموتور دستگاه ایجاد می‌شود. به همین علت به این مدل فنها، سانتریفیوژ اطلاق می‌گردد. عامل دوم زاویه یا در واقع نوع پره‌های فن می‌باشد. تیپ سانتریفیوژ برای شرایط کاری با فشار استاتیک بالا طراحی شده‌اند.

معرفی انواع هواکش صنعتی یا اگزاست فن سانتریفیوژ
اگزاست فن

همانطور که می دانید هر محیط بسته نیاز به تهویه و گردش هوا دارد تا از این طریق هوای تازه جایگزین هوای آلوده و نامناسب شود . بطور کلی جهت ایجاد گردش هوا در محیط های بسته و یا رسیدن به فرآیند تهویه ی مطبوع در اکثر موارد، طراحی تجهیزات و دستگا ههای مربوطه به گونه‌ای است که جریان هوای خارج که همان هوای تازه می باشد را به شکل فشار مثبت و دمش هوا در فضای محیط بسته پخش نماید و هوای آلوده به سبب فشار مثبت و جریان هوا از طریق روزنه ها و در و پنجره خار ج شود. ولی در بیشتر موارد این گونه طراحی برای گردش و تهویه هوا کاربرد ندارد و انجام آن جواب گو نبوده و زمان زیادی طول می کشد تا هوای آلوده از محیط خارج شود. به همین خاطر استفاده از انواع اگزاست فن مکنده برای تخلیه هوای آلوده بسیار مناسبتر می باشد و در زمان خیلی کمتری با صرف حداقل انرژی  و هزینه پایین می توان هوای آلوده را از فضای مورد نظر تخلیه نمود.

انواع اگزاست فن صنعتی شامل سه مدل سقفی، سانتریفیوژ(گریز از مرکز) و محوی یا آکسیال می‌باشد. بلحاظ نوع پروانه بکار رفته برای ساخت، این تجهیز به دو گروه اکسیال و سانتریفوژ تقسیم بندی می‌شود. هوادهی انواع سیستمهای اگزاست بر اساس توان موتور و مدل پروانه متغیر است برای مثال میتواند بین 2800 الی 16000 متر مکعب در ساعت هوارسانی نمایند.

بطور کل اگزوز فن برای خروج هوای نامطبوع، آلوده یا راکد محیط بسته استفاده می‌شوند. البته می‌تواند جهت جابه جایی هوا و به چرخش درآورن هوای تمیز در محیط کاربرد داشته باشند. بر اساس نوع برق مصرفی به دو دو گروه تک فاز و سه فاز می‌توان آنهارا تقسیم کرد. معمولاٌ این تجهیز با برق سه فاز تولید می‌گردد و شرکت اطلس کارا با توجه به درخواست مشتری می‌تواند به تک فاز ارتقا یابد.  همچنین از لحاظ نحوه انتقال هوا، هواکش ها به دو دسته اگزاست فن مکنده و دمنده تقسیم می‌شوند.

اگزاست فن سانتریفیوژ حلزونی

اگزاست فن سانتریفیوژ حلزونی دو مدل بصورت بکوارد و فوروارد است. تیپ حلزونی شامل دو مدل یکطرفه و دوطرفه می‌شود. در مدل یکطرفه، هوای محیط کارگاه، بیمارستان، مجتمع مسکونی و یا مراکز اداری، به سوی دستگاه کشیده شده و هوای راکد محیط تخلیه می‌گردد. تیپ هواکش یکطرفه جهت سیرکولاسیون هوای آلوده کاربرد دارد. هواکش حلزونی یکطرفه، دارای دو تیپ بکوارد(خم به عقب) و فوروارد(خم به جلو) می‌باشد. ظرفیت بالای هوادهی و تحمل فشار زیاد از جمله مزایای اگزاست فن سانتریفیوژ یک طرفه محسوب می‌شود. اغلب الکتروموتورهای این دستگاه دارای قابلیت ضد انفجاری هستند.

هواکش دو طرفه از دو جهت هوای محیط را به سوی دستگاه هدایت می‌کند. اغلب برای کاربردهای سنگین و نیازمند هوادهی بالا کاربرد دارند. ظرفیت هوادهی در این مدل بسیار بالاست و مقاوت بسیاری در برابر فشار دارند. متریال ساخت می‌تواند ورق فولادی تیپ ST-37 با ضخامت 1 الی 5 میلی متر است. موتورهای ضد انفجار و جرقه بر روی آنها نصب می‌گردد. اغلب به عنوان تکمیل سیکل هواسازها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مشخصات فنی هواکش سانتریفیوژ بکوارد
اگزاست فن

دارای سه مدل پروانه: خم به عقب، خم به جلو، شعاعی

پره های بیشتر در مدل فن های گریز از مرکز با پروانه خم به جلو

دارای دو مدل کوپلینگ تسمه پولی و دایرکت درایو (تیپ بکوارد و فوروارد)

ضخامت بدنه در تیپهای مختلف: 1 الی 5 میلی متر

عایق حرارتی موتور: بی کلاس، حفاظ حرارتی 90 درجه سانتی گراد

میزان CFM هوادهی، بین 300 الی 38000 وابسته به نوع کاربرد و تعداد دفعات تعویض هوا

کاربرد در مواردی با افت فشار و هوادهی بالا

اگزاست فن دیواری آکسیال-محوری
اگزاست فن

اگزاست فن دیواری یا در واقع فن آکسیال دیواری یکی از رایج ترین سیستمهای جابجایی هوا است. این مدل هواکش قابل نصب روی دیوار و سایر نقاط محکم نظیر پنجره می‌باشد.  تیپ آکسیال میزان هوادهی چندانی ندارد، بنابراین برای استفاده در کانال و محلی با افت فشار استاتیک بالا توصیه نمی‌شود. همچنین برای مکان هایی با رطوبت، حرارت و خورندگی بالا می‌توان از اگزاست فن آکسیال یا محوری استفاده کرد.

مشخصات فنی هواکش آکسیال:

پروانه میتواند با متریال پلی آمید، ایندولا، فایبرگلاس و آلومینیوم ساخته شود.

پروانه دارای چهار تیپ در سایزهای 25 الی 140 سانتی متر دارای بالانس استاتیکی و دینامیکی

ظرفیت هوادهی معادل 100 الی 50 هزار متر مکعب بر ساعت

فشار استاتیک : 5 الی 150 پاسکال

جنس هوزینگ و بدنه: ورق فولادی، گالوانیزه و استیل (مستحکم در برابر اصطحکاک و خوردگی)

دارای الکتروموتور موتوژن آی پی 54

انتقال قدرت بصورت تسمه پولی و دایرکت درایو

انتقال هوای محیط‌های مجاور با اختلاف فشار کم

مشخصات فنی اگزاست فن قارچی پشت بامی

به دلیل تشابه بسیار با قارچ، اصطلاحاٌ آن را اگزاست فن قارچی می‌نامند.

میزان تولید صدا: حداقل 51 و حد اکثر 89  db

فشار استاتیک: 3 الی 105

میزان تخلیه هوا 187 الی 30000 cfm

دور موتور: چهار تیپ 900، 1450، 2800 و 3000 دور در دقیقه

قابل استفاده برای مصارف مختلف خانگی، اداری و صنعتی

اجزای قطعات اگزاست فن

از آنجا که از انواع اگزاست فن صنعتی برای مکش هوا و خروج آن از محیط استفاده می شود، و بطور معمول مسیرهای خروجی هوا شامل کانال، دریچه و زانوی می باشد، که موجب افت فشار می شود. به همین خاطر اگزاست فن مکنده باید دارای قدرت مکش بالایی باشد. تا بتواند به خوبی هوای مورد نظر را از طریق کانلهای خروجی هوا مکش و به بیرون هدایت نماید. به همین خاطر عموماً انواع اگزاست فن ها دارای الکتروموتورهای بسیار قدرتمندی هستند. در شرایط عادی از اگزاست فن ها به جهت مکش و خروج هوا از محیط استفاده می‌شود؛ اما در بعضی موارد از اگزاست فن صنعتی جهت گردش هوا و سیرکوله هوا استفاده میگردد. این فرآیند به این شکل می باشد که اگزاست فن همراه با مکیدن هوای محیط، این هوا را از فیلترهای که در مسیر جریان هوا وجود دارد عبور داده ومجددا از طریق شبکه کانال کشی به محیط برمیگرداند.

یکی از موارد پراهمیت در نصب اگزاست فن سقفی ، تکمیل فرآیند تهویه در اتاق تمیز می باشد. جایی که باید جریان دائمی هوا از ورود تا خروج همراه با فیلتراسیون مناسب صورت گیرد. اگزاست فن پشت بامی یا فن سقفی در اتاق تمیز وظیفه ی خروج هوای تولید شده توسط هواساز های خاص این محیط ها را بر عهده دارند.

لازم به ذکر است که فقط یکی از موارد استفاده از اگزست فن سانتریفیوژ سقفی انتقال هوا می باشد، این دستگاهها بخاطر قدرت بالا و تنوع در نوع طراحی و ساختار پروانه که دارند، در مواردی نیز به عنوان منتقل کننده مواد مختلف مورد استفاد قرار میگیرند بطورمثال در صنایع مختلف جهت انتقال گرانول،آرد، انواع پودرها، انتقال الیاف وکارتن و... از اگزاست فن های سانتریفوژ استفاده می شود.

برای آشنایی کامل با سیستم دستگاه باید دانشی جامع نسبت به اجزای اگزاست فن و ساختار آن داشته باشیم. قطعات اگزاست فن شامل مجموعه اجزای سازنده این دستگاه می‌باشد که به دو دسته اجزای اصلی و فرعی تقسیم می‌شوند.

الکتروموترر یا دینام: وظیفه تامین نیروی مکانیکی جهت چرخش پروانه و مکش یا دمش هوا را برعهده دارد. الکتروموتور می‌تواند ساخت شرکت داخلی (موتوژن و الکتروژن) یا کمپانی اورپایی نظیر زیمنس باشد. براساس میزان دبی حجمی هوای مورد نیاز، توان الکتروموتور بر حسب اسب بخار اعلام می‌گردد. برای محاسبه هوادهی اگزاست فن می‌توان از دو کمیت دبی حجمی تحت عنوان متر مکعب بر ساعت یا پای مکعب در دقیقه استفاده کرد. دینام دستگاه می‌تواند سنکرون یا انسنکرون باشد.

پروانه یا فن(Fan): نوع طراحی فن و زاویه پره ها، پروانه را به سه تیپ فورواد، بکوارد و رادیال(شعاعی) تقسیم می‌کند.  سیستم حوض هوارسانی یا در واقع بخش فن با اعمال فشار منفی یا مثبت، سبب ایجاد جریان هوای القایی می‌شود.

بخش هوزینگ یا قسمت حلزونی: سیستم هوزینگ وظیفه حفاظت از قسمت فن و هدایت هوای مکش شده به سمت بیرون را بر عهده دارد. هوزینگ به دلیل ساختار حلزون مانند به بخش حلزونی فن نیز معروف است.

سیستم انتقال قدرت (کوپلینگ): انتقال قدرت گشتاور مکانیکی موتور به پروانه، برعهده بخش کوپلینگ می‌باشد. نحوه انتقال قدرت اغلب به سه روش کوپل مستقیم، تسمه پولی و تسمه با اتصال به گیربکس صورت می‌پذیرد.

قطعات جانبی هواکش سانتریفیوژ
اگزاست فن

سیل مکانیکی یا یاتاقان: وظیفه محافظت و بالابردن عمر شفت و موتور دستگاه را برعهده دارد. همچنین این بخش به نگهداری اجزا و قطعات اگزاست فن در قسمت هوزینگ هوارسانی کمک می‌کند. همچنین طراحی دایره‌ای سبب کاهش صدای تولیدی خواهد شد.

کانال یا مجرای عبور هوا: این بخش هدایت کننده جریان هوای القایی در فن اگزاست می‌باشد. همچنین طراحی دایره ای برای مجرای عبور هوا سبب کاهش میزان افت فشار استاتیک خواهد شد.

شاسی نگهدارنده دوبل (تقویتی): بخش آهنی مشابه حرف H که نگهدارنده اگزاستفن بر روی پشت بام یا سایر نقاط می‌باشد.

لرزه گیر مکانیکی یا دسته موتور: همانطورکه از نامش پیداست، جهت کاهش صدا و لرزش مورد استفاده قرار می‌گیرد. این قطعه را تحت عنوان دسته نگهدارنده موتور می‌نامند.

کاربرد اگزاست فن چیست؟

کاربرد در صنعت تهویه مطبوع

  تهویه هوای پارکینگ(اگزاست فن پارکینگ)

تهویه هوای سرویس های بهداشتی

محل برش سنگ (کارخانه سنگ)

اتاق های مخصوص چوب بری، رنگ ریزی و پولیش

تهویه هوای زیرزمین، موتورخانه، آشپزخانه و رستوران

تخلیه هوای اتاقهای ذوب فلزات (کوره)

صنایع تولید کاغذ و فولاد

تهویه هوای بیمارستان و آزمایشگاه

کاربردی گسترده در صنعت پتروشیمی

تخلیه دود پارکینگ، محیطهای آلوده، اتاق جوشکاری یا برشکاری

دسته بندی هواکش های صنعتی

هواکش های صنعتی یا اگزوز فن صنعتی به پنج دسته قابل تقسیم است که در زیر معرفی شده اند.

1-اگزوز فن های فشار قوی که معمولا با سرعت بالای 2500دور طراحی می شوند و برای انتقال هوای آلوده، گرد وغبار و ذرات ریز مورد استفاده قرار می گیرند. اگزاست فن سانتریفیوژ فشار قوی دارای نوعی خاص از پروانه می باشد که موجب مکش و دهش هوا با سرعت و فشار بیشتری می گردد.

2- اگزاست فن ضد انفجار یا فن سانتریفیوژ ضد احتراق که در صنایع خاص، مانند معادن زغال سنگ، پترو شیمی و پالایشگاهی استفاده می شود. بدنه و پروانه اگزاست فن ضد انفجار نسبت به نمونه های مشابه مقاوم ترمی باشد و معمولا از متریال استنلس استیل ساخته می شود. قسمت اصلی، که این نوع فن ها را از دیگر اگزاست فن ها متمایز می کند الکتروموتور و مشخصات آن می باشد که معمولا برای کار در محیط خطرناک و قابل اشتعال طراحی شده است.

الکترو موتورهای مورد استفاده در اگزاست فن های ضد انفجار بسته به نوع کاربرد و میزان حساسیت مناطق خطرناک به دو دسته تقسیم می شوند.

الف) دسته I: موتور های که در معادن زغال سنگ و معادن مشابه که غبارهای قابل اشعال در آن وجود دارد.

ب) دسته : II موتورهای که در محیط های هیدرو کربنی و مکانهای که در هوا انواع گازهای قابل اشتعال پراکنده است  که خود به سه زیر دسته A-B-C تقسیم می شود.

3-اگزاست فن گلخانه ای یا هواکش گلخانه، این نوع مکنده ها نیز برای انتقال و جابجای حجم زیادی از هوا در سالن های مرغداری و گلخانه ها مورد استفاده قرار می گیرند. اگزاست فن گلخانه ای در ابعاد 140 سانت و 100 سانت تولید می شود که بواسطه وجود دمپر اتومات به خوبی حجم هوا را کنترل می نمایید. میزان جابجای هوا در یک هواکش 140*140 سانتی متری 45000متر مکعب در ساعت(45000m3/h) می باشد. جنس بدنه و قطعات این نوع اگزوز فن به علت کار در محیط مرطوب و گاها خوردنده از ورق گالوانیزه گرم می باشد و پروانه آن از متریال استنلس استیل یا پلی آمید می باشد.

4-اگزوز فن آتش نشانی، که برای اکثر پارکینگ ها مورد استفاده قرار می گیرد. اگزاست فن آتش نشانی دردو نوع معمولی و اف 300 (F300) موجود می باشند. فن های F300 با اتصال به سیستم اعلام حریق و در زمان فرمان سیستم شروع به کار می کنند. تا میزان آلاینده و دود ناشی از آتش سوزی را به حداقل برسانند.

نوعی دیگر از فن ها که در سیستم آتش نشانی مورد استفاده قرار می گیرند، فن فشار مثبت راپله است که عمل تزریق هوای تازه را در زمان بروز آتش انجام میدهد. فن فشار مثبت راه پله نیز به سیستم اعلام حریق متصل می شود و در زمان فرمان این سیستم شروع به کار می نماید. و از طریق دمش هوای تازه در مسیر را پله ها فرصت کافی را برای خروج ساکنین از محل حادثه فراهم می آورد.

5-اگزاست فن بیمارستانی یا فن یوتیلیتی چندان تفاوتی در ظاهر با دیگر اگزوز فن ها ندارد ولی نکته اصلی در طراحی و ساخت اگزاست فن بیمارستانی میزان مکش بالا و صدای کم فن می باشد. در محیط های درمانی نیاز است که اگزاست فن سانتریفیوژ کمترین صدای ممکن را ایجاد نمایید به همین خاطر فن های سانتریفیوژ یا اکسیال که در بیمارستانها استفاده می شود باید با دور کم (700تا1000 دور دقیقه ) کار کنند تا صدای آنها به کمترین میزان برسد. در ضمن استفاده از پروانه های آلومینیمی نیز موجب کاهش صدای تولید این نوع از فن ها می شود.

طراحی و محاسبه اگزاست فن

یکی از سوالات مهم قبل از خرید دستگاه اگزاست فن حلزونی یا فن دیواری این می باشد که چه نوع دستگاهی با چه ظرفیتی برای کار ما مناسب است. برای پاسخ به این سوال باید چند نکته اصلی را مد نظر قرار داد و با بررسی چند مورد که در ادامه ذکر خواهد شد می توانید اگزاست فن مناسب را برای کار خود انتخاب نمایید.

اولین گام برای طراحی و محاسبه اگزاست فن برای هر کاربری، چه صنعتی و چه غیر صنعتی، گزینش نوع فن ( آکسیال یا سانتریفیوژ)  می‌باشد. محاسبه ظرفیت هوادهی مناسب با توجه به نوع کاربرد گام دوم به حساب می‌آید. میزان هوادهی با توجه به نوع کاربری می‌تواند برمبنای متر مکعب در ساعت و پای در دقیقه محاسبه گردد. میزان فشار استاتیکی ثابت و متغیر به ویژه برای سیستمهای سانتریفیوژ بکوارد از دیگر فاکتورهای مهم برای انجام محاسبات اگزاست فن به شمار می‌رود.

صرف نظر از اینکه فن مورد نظر از نوع آکسیال باشد یا فن سانترفیوژ، باید در انتخاب صحیح میزان هوادهی فن بسیار دقت نمود. هوادهی را میتوان از طریق محاسبات مهندسی روی سیستم و یا از اطلاعات ارائه شده توسط طراح سیستم تهویه به دست آورد. مقدار حجم هوادهی فن ‌ها معمولاً بر مبنای فوت مکعب بر دقیقه یا سی اف ام (cfm)  یا معادل متریک آن مترمکعب بر ساعت(m3/h) اندازه گیری میشوند. شما می توانید برای تبدیل واحد سی اف ام به متر مکعب آنها را در عدد ۱.۷ ضرب نمایید.

بطور مثال میزان هوادهی یک فن بکوارد که 1700متر مکعب عنوان می شود برابر است با 1000سی اف ام ( فوت مکعب در دقیقه)1700=1.7*1000

طراحی اگزاست فن باید بر اساس نوع برق مصرفی(تک فاز یا سه فاز) صورت پذیرد. توان موتور و تعداد دور آن در دقیقه یکی دیگر از عواملی است که باید در هنگام طراحی سیستم اگزاست به آن توجه کرد. در آخر تعیین سایز و تعداد تیغه پروانه بر میزان هوادهی تاثیر مستقیم دارد. این عامل در اگزاست فن پنجره‌ای و اکسیال از اهمیت بیشتری برخوردار است. همواره شما می توانید از مشاوره رایگان شرکت تولیدی و صنعتی اطلس کارا بهره مند شوید

پارامترهای مهم و عوامل موثر در طراحی اگزاست فن کدامند؟

1-میزان حجم هوادهی برحسب فوت مکعب در دقیقه یا به اختصار سی اف ام CFM

2-افت فشار استاتیکی با توجه به ابعاد و مسیر کانال کشی( اینچ واتر گیج )Inch/w

فشار استاتیک در واقع مقاومت یا اصطحکاک ناشی از جریان هوا هنگام عبور از مسیرکانال ها، زانوها و دریچه های هوا می باشد. در سیستم متریک این مقدار با پاسکال بیان می شود. فشار استاتیک مورد استفاده برای فن باید شامل افت فشار تمامی کانال کشی ها در ورودی و خروجی فن به علاوه افت فشار ناشی از فیلترها،پرها و سایر قسمت های سیستم انتقال هوا باشد. برای محاسبه فشار استاتیکی طول مسیر کانال کشی، قطر کانال، تعداد زانوها و زاویه آنها و... باید مد نظر باشد. از این رو پیشنهاد می‌شود به جای استفاده از کانال های مربع و پیچ و خم زیاد از کانال های اسپیرال و گرد استفاده گردد تا حداقل افت فشار در مسیر صورت پذیرد.

3-نوع هوای خروجی (میزان رطوبت، وزن ذرات معلق، اسیدی و خورندگی و....)

4-دمای هوای در جریان و میزان PH هوا

5-مشخص نمودن محل نصب و شرایط محیطی نصب اگزوز فن

تصحیحات چگالی دمای هوا و ارتفاع از سطح دریا است.

 اطلاعات عملکردی انواع فن های مکنده و دمنده معمولاً بر اساس شرایط هوای استاندارد هوا در ۲۰ درجه سانتیگراد و فشار یک اتمسفر ارائه می شود. در صورت تغییر شرایط ارتفاعی و یا دمایی محیط کاری نسبت به این شرایط ، ممکن است اصلاحاتی در اطلاعات ارائه شده نیاز باشد که روش آن در مراجع مربوط به فن ها موجود است. به زبان سادتر اینگونه می توان گفت که اکثر تولیدکنندگان، اگزاست فن های سانتریفیوژ و محوری را با توجه به این شرایط استاندارد تولید می نماید. در صورتی که قرار باشد دستگاه مکنده یا دمنده در شرایط خارج از این حالت مورد استفاده قرار گیرد حتما باید طراحی و نوع متریال به کار رفته و نوع شکل پروانه فن اصلاح شود و متناسب با شرایط محیطی، دمای کاری و نوع سیال جابجا شونده متریال مورد استفاده در ساخت فن انتخاب گردد. بطور مثال اگر قرار است هوای با دامای بالای 80درجه و حالت خورنده توسط یک اگزاست فن مکش و جابجا شود حتما پیشنهاد میگردد از متریال استنلس استیل 316 برای پروانه و حلزونی استفاده شود.یا در مواردی که سیال حالت اسیدی دارد می توان از اگزاست فن های ضد اسید با متریال پی وی سیPVC استفاده نمود.

6-انتخاب الکترو موتور متناسب با شرایط محیطی مانند شرایط قابل احتراق و خطرناک(دینام EX)

7-انتخاب صحیح فن سانتریفیوژ متناسب با شرایط کاری(بکوراد، فوروارد، رادیال، فشار قوی و...)

منحنی عملکرده فن

 یکی از اصلی ترین اطلاعاتی که مشتریان از سازنده درخواست می‌کنند منحنی عملکرد فن است. این منحنی علاوه بر اطلاعات میزان هوادهی بر حسب فشار، می تواند شامل اطلاعاتی در مورد سرعت و توان فن باشد. علاوه بر آن بدون منحنی نمی‌توانید نواحی ناپایداری عملکرد فن را نشان دهید. با داشتن اطلاعات پایه در مورد منحنی عملکرد،  می توان به راحتی در مورد انتخاب اگزاست فن تصمیم گیری کرد. به جز فن های خیلی بزرگ،  منحنی فن معمولاً بر اساس اتصال فن به دستگاه استاندارد تست عملکرد به دست می آید. منحنی فشار استاتیک مبنای تمام محاسبات فشار و دبی است. این منحنی از طریق رسم فشار تولید شده توسط فن در دبی های مختلف ایجاد می شود.

منحنی سیستم و تقاطع آن با منحنی فشار استاتیک

 هر فن، منحنی عملکردی ویژه خود را دارد که بستگی به نوع فن، شکل پروانه، تعداد تیغه ها و مشخصات موتور آن هواکش دارد. برای مشخص کردن نقطه عملکرد فن، ابتدا فشار استاتیک را محاسبه کرده و سپس مقدار آن را در سمت محور از روی جدول مربوطه مشخص کنید. یک خط افقی از این مقدار فشار رسم کرده و تقاطع آن را در منحنی عملکرد تعیین کنید.حال یک خط عمود از نقطه تقاطع تا محور افقی پایین رسم کنید تا مقدار هوادهی در آن فشار معین به دست آید.

نتیجه گیری برای انتخاب اگزاست فن مناسب

به طور خلاصه انتخاب مدار فن یا نوع انتقال قدرت موتور به پروانه  اگزاست فن حلزونی تحت تأثیر عوامل بسیاری است. نیاز به قابلیت اطمینان، عامل زمان برای نگهداری، محدودیت های اندازه، حذف عامل انسانی، قیمت اگزاست فن ،  بودجه مورد نظر و دیگر موارد است. بطور کلی اگزاست فن های مکنده و فن های فوروارد دمنده در سایز های کوچکتر بصورت کوبل مستقیم ساخته می شوند  و در فن های بزرگتر از قطر 50 سانتی متر پیشنهاد می شود از سیستم فولی تسمه یا کوپلینگ استفاده شود تا هم میزان هوادهی و هم میزان صدای فن قابل کنترل باشد. همچنین برای دریافت پیشنهادات و راه حل های عملی بیشتر می توانید به راحتی با کارشناسان شرکت اطلس کارا  تماس حاصل فرمایید و از مشاوره رایگان بهره مند شوید.

از آنجای که  اگزاست فن های مکنده و دمنده به صورت مستقل از سیستمی که قرار است روی آن نصب شوند تست می شوند باید بتوانیم به طریقی عملکرد هر فن را روی سیستم‌های مختلف محاسبه نمود. قوانین فن در مورد تمام سیستم ها صادق است و لذا باید توانست تغییرات افت فشار و هوادهی هرفن را در سیستم پیش بینی کرد. این کار در واقع از طریق رسم منحنی سیستم روی منحنی عملکرد فن انجام می‌گیرد. منحنی سیستم در واقع چیزی جز تمامی مقادیر هوادهی ممکن بر حسب افت فشار نیست. هر ترکیبی از فن و سیستم باید در نقطه روی منحنی سیستم قرار گیرد. نحوه عملکرد فن نیز قطعاً روی نقطه ای از منحنی عملکرد آن خواهد بود و لذا نقطه برخورد منحنی سیستم و منحنی عملکرد فن ، کار آن فن روی آن سیستم خواهد بود .

ضریب تخلیه استاندارد برای محیط های مختلف به چه صورت است.

 لازم است که بدانید تهویه مناسب با استفاده از هواکش اکسیال صنعتی یا فن های دمنده برای محیط های مختلف باید بر اساس نوع کاربری و میزان آلایندگی محیط صورت پذیرد بر همین اساس استانداردی برای تعداد دفعات تخلیه هوا با توجه به نوع کاربری مشخص شده است. برای تهویه فضاهای مختلف با کاربرد های متفاوت تعداد دفعات معین تعویض هوا در هر ساعت پیشنهاد می شود تا کیفیت هوای داخل ساختمان یا اتاق برای متصرفین وساکنین آنجا قابل قبول باشد. این استاندارد بر اساس کاهش آلودگی های موجود در هوای محیط شکل گرفته است. مقدار هوای مورد نیاز برای فضاهای مختلف بر اساس یک رابطه محاسباتی انجام می شود که در این محاسبه تعداد دفعات تخلیه در حجم آن فضا ضرب می گردد که میزان هوادهی و تخلیه هوا در ساعت برای مکان را مشخص می نماید.

 به طور مثال یک سالن اجتماعات با متراژ مشخص( 200متر) در هر ساعت به طور استاندارد بین ۴ تا ۶ دفعه نیاز به تخلیه هوا دارد. برای همان فضا و با کاربری کلاس درس نیاز به تهویه هوا بین ۱۰ تا ۱۵ دفعه می باشد، همچنین برای همین میزان فضا برای یک فروشگاه یا سالن غذاخوری تعداد دفعات تخلیه بین ۱۵ تا ۲۰ بار مورد نیاز است البته فضاهایی مانند سرویس های بهداشتی با همین میزان متراژ نیاز به تعداد دفعات تخلیه بالاتر از چهل بار در ساعت نیاز دارند تا بتوان به تهویه مناسب در آن محیط رسید.

نحوه نصب و راه اندازی اگزاست فن تهویه
اگزاست فن

اولین نکته که به شما توصیه می کنیم این است که جهت نصب و راه اندازی اگزاست فن و هواکش های صنعتی از نیروی مجرب و متخصص استفاده کنید، تا از کارکرد صحیح و مطمئن دستگاه خیالتان راحت باشد. علاوه بر این موضوع چند مورد کلی می بایست در زمان نصب مد نظر شما باشد، تا بتوانید یک چک لیست از کار انجام شده تهیه کنید. پس به موارد زیر توجه داشته باشید.

دستگاه باید در شرایط کاملا تراز و بر روی پایه و جایگاه ثابت و مستحکم نصب شود.

دستگاه اگزاست فن حلزونی در زمان کارکرد نباید لرزش و صدای اضافی داشته باشد.

در زمان نصب اگزاست فن تهویه با موتور سه فاز حتما از تابلو برق و قطعات مناسب مانند کنترل فاز و کنتاکتور استفاده شود.

قبل از استارت اولیه دستگاه ابتدا پروانه اگزاست فن حلزونی را با دست بچرخانید تا از روان بودن و راحت چرخیدن آن مطمئن شوید.سپس اقدام به اتصال کابل برق و استارت دستگاه نمایید.

حتما در قسمت خروجی دستگاه از توری محافظ استفاده کنید تا از وقوع حوادث احتمالی جلوگیری شود.

برای کنترل دور دستگاه می توانید از اینورتر یا درایو استفاده نمایید تا مصرف برق و صدای هواکش در اختیار شما باشد.

در زمان اتصال کانال هوا به دهانه مکش دستگاه مکنده از برزنت و دو عدد بست فلزی برای اتصال این دو قسمت استفاده نمایید تا در صورت وجود لرزش یا ارتعاش کل سازه و مسیر کانال کشی تولید صدای اضافه نکند.

اطلس کارا به عنوان شرکت تولید کننده اگزاست فن آماده مشاوره و راهنمایی شما در خصوص ساخت تولید اگزاست فن می‌باشد

چه نوع اگزاست فنی برای ما مناسب است؟

در ارتباط با استفاده از انواع اگزاست فن ها باید بدانید که از اگزاست فن های اکسیال برای محیط های که نیاز به تامین فشار زیاد نباشد استفاده می شود. به همین خاطر از هواکش فن اکسیال بصورت دیواری و برای انتقال هوا از یک محیط به محیط دیگر بدون کانال استفاده می گردد. در صورتی که نیاز به تامین فشار زیادی باشد و در واقع جهت تخلیه هوا از شبکه کانال کشی استفاده گردد. از اگزاست فن سانتریفیوژ یا گریز از مرکز استفاده می گردد. این نوع اگزاست فن ها معمولا در آشپزخانه های صنعتی، کارگاههای تولیدی که گرد و غبار زیادی در سالن ایجاد می شود و ... استفاده میگردد.

اگزاست فن های سانتریفوژ با پروانه بکوارد برای تخلیه هوای آلوده بسیار مناسب هستند و می توان برای کنترل صدا و کاهش ارتعاشات اگزاست فن حلزونی از دورهای پایین تر استفاده نمود و البته راه حل دیگر برای کنترل دور و کاهش صدای اگزاست فن حلزونی استفاده از اینوتر و سایلنسر می باشد. همچنین برای دریافت پیشنهادات و راه حل های عملی بیشتر می توانید به راحتی با کارشناسان شرکت اطلس کارا  تماس حاصل فرمایید و از مشاوره رایگان بهره مند شوید.

تولید و ساخت اگزاست فن

تولید و ساخت و طراحی اگزاست فن طی مراحل مختفی نظیر جوشکاری، برشکاری و مواردی از این قبیل انجام می‌شود. برای تولید بدنه و قسمت حلزونی از ورق فولاد ST-37 استفاده می‌شود. جهت جلوگیری از خوردگی این قسمت و بالا رفتن مقاومت آن، رنگ الکترواستاتیک به عنوان پوشش بر روی ورق قرار می‌گیرد.شرکت تولیدی و صنعتی اطلس کارا  در صورت تقاضای مشتری می‌تواند گارد محافظ در قسمت جلو و عقب با قابلیت تنظیم زاویه قرار دهیم. اطلس کارا به عنوان شرکت تولید کننده اگزاست فن آماده مشاوره و راهنمایی شما در خصوص ساخت تولید اگزاست فن می‌باشد. شرکت اطلس کارا شرکت سازنده اگزاست فن در ایران و در تهران محسوب می‌گردد.

کاتالوگ و لیست قیمت اگزاست فن

ضخامت ورق فولادی سازنده بدنه و بخش هوزینگ از عوامل موثر بر قیمت اگزاست فن می‌باشد. نوع فن و نحوه مکش دستگاه، ابعاد و میزان هوادهی فن اگزاست، دیگر عوامل موثر بر قیمت اگزوز فن محسوب می‌شوند. در هنگام خرید اگزاست فن باید به نوع کلاس عایق حرارتی و آی پی آن توجه کنید. موتور می‌تواند با دو پوسته چدن و آلومینیوم ساخته شود که برخی از شرکت های واسطه با اعلام قیمت پایین تر سعی در فریب دادن مشتری با ارائه موتور بی کیفیت هستند. F class و B class حفاظ مناسبی در مقابل حرارت محسوب می‌شوند.

کاتالوگ اگزاست فن اطلس کمپرسور کارا  شامل مجموعه مشخصات فنی دستگاه و لیست قیمت مدلهای مختلف این تجهیز است. جهت دریافت کاتالوگ فنی محصولات مختلف اعم از هواکش می‌توانید با کارشناسان شرکت اطلس کارا تماس حاصل فرمائید. این شرکت با بیش از 40 سال سابقه درخشان در عرصه تولید انواع تجهیزات صنعتی ، اکنون با تولید بهترین اگزاست فن در کنار شما مشتریان عزیز است.

کاهش صدای اگزاست فن سانتریفیوژ

روش کاهش صدای اگزاست فن چگونه است؟انتخاب و خرید یک اگزاست فن به خودی خود کاری مهم است تا بتوانیم برای محل زندگی  یا محیط کار تهویه مناسب داشته باشیم. ولی غم انگیز است که ما هزینه کنیم و دستگاه را نصب کنیم ولی پس از روشن کردن اگزاست فن متوجه شویم که صدای هواکش نصب شده به قدری زیاد است که موجب صلب آسایش ما و همسایگان می شود. ودر چنین حالتی باید دستگاه نصب شده را بخاطر صدای زیاد اگزاست فن خاموش نمود.

موارد متعددی از مشتریان با شرکت اطلس کارا  تماس می گیرند و از اینکه اگزاست فن تهویه پر سر و صدای دارن گلایه می کنند. همه آنها به دنبال یک راه حل هستند تا بتوانند صدای فن را هر طور که شده کاهش دهند. معمولا در مناطق مسکونی این موارد بیشتر گزارش می شود. مثلا یک آشپزخانه یا رستوران که در مرکز شهر وجود دارد و از یک اگزاست فن سقفی 4 اسب بخار برای تخلیه هوای گرم و بوی غذای آشپزخانه خود استفاده می کنند بخاطر صدای زیاد اگزاست فن سانتریفیوژ با ساکنین اطراف دچار مشکل شده است و مجبور است این مشکل را هرچه سریع تر رفع نمایید. نمونه های مشابه دیگر نیز وجود دارد که تعدادشان کم هم نیست.

خوب راه حل چیست ؟ چگونه باید صدای اگزاست فن را کم کنیم؟ چطور می توان یک اگزاست فن بدون صدا یا کم صدا داشت ؟ از کجا می شود یک هواکش سایلنت تهیه نمود ؟

اولین راه حل این است که قبل از انتخاب و خرید هواکش برای محل خود با کارشناس مربوط به همین حوزه در شرکت اطلس کارا مشورت کنیم و با توجه به مکانی که قرار است اگزاست فن در آن نصب شود. نسبت به میزان صدای تولیدی فن مورد نظر اطلاعات کافی را از تولید کننده یا فروشنده دریافت نماییم.

در صورتی که در مناطق مسکونی هستیم و یا در مرکز شهر فست فود یا آشپزخانه داریم بهتر است از اگزاست فن های دور پایین و کم صدا استفاده نماییم.

معمولا اگزاست فن های 900 دور صدای کمتری نسبت به اگزاست فن های 1400 و 2800 دور دارند و می توان به راحتی از آنها در این مناطق استفاده کرد.

 در صورتی که مجبور به استفاده از  فن های بزرگتر هستیم می توان از اینورتر برای کنترل دور پروانه اگزاست فن سانتریفیوژ استفاده نمود تا میزان مصرف برق و میزان صدای فن را بتوان کاهش داد.

استفاده از اگزاست فن های فولی تسمه که دور پروانه را کاهش میدهند نیز می تواند در پایین آوردن صدای تولیدی فن به ما کمک کنند.

استفاده از باکس سایلنت اگزاست فن و عایق صوتی هواکش حلزونی نیز کارساز است ولی هزینه بیشتری را دارد.

استفاده از صدا گیر و سایلنسر نیز یکی دیگر از راه های کاهش صدای اگزاست فن سانتریفیوژ می باشد.

همان طور که ملاحظه فرمودید راههای هستند که می توان صدای اگزاست فن را کاهش داد ولی نکته مهم قبل از همه اینها دقت کافی در زمان خرید است . شما به عنوان کسی که قرار است در یک مطقه خاص از اگزاست فن سانتریفیوژ استفاده نمایید باید تمام محدودیت ها را در نظر بگیرید و سپس با توجه به آن محدودیت ها اقدام به سفارش و خرید اگزاست فن نمایید.

مشاورین شرکت تولیدی و صنعتی اطلس کارا  به شما پیشنهاد می کنند حتما قبل از خرید هواکش مورد نظر، مشاوره لازم را دریافت نمایید و البته برای کم کردن هزینه اولیه اقدام به خرید اگزاست فن های کم کیفیت و پر سرو صدا نکنید.

انجام  کمی هزینه بیشتر در ابتدا برای شما خیلی بهتر خواهد بود تا اینکه بعدا برای کنترل و کاهش صدای فن چندین برابر بخواهید هزینه کنید.

انواع سیستم انتقال قدرت در اگزاست فن

در انواع فن های مکنده و دمنده می توان از روش های مختلفی برای اتصال موتور به پروانه جهت انتقال نیروی موتور به پروانه جهت گردش فن استفاده نمود در ادامه به بررسی این موضوع می پردازیم تا ببینیم هرکدام چه خصوصیاتی دارد.

بیایید جوانب مثبت و منفی هر طرح را تجزیه و تحلیل کنیم:

مدل اول انتقال قدرت موتور به پروانه اگزاست فن  کوبل مستقیم (پروانه روی شفت موتور)

 برای سرویس موتور الکتریکی (تعویض گریس در یاتاقان ها یا تعویض یاتاقان ها، تعویض موتور الکتریکی و غیره)، لازم است فن را به طور کامل در آورید، چرخ را از محور موتور خارج کنید. همه این فعالیت ها زمان زیادی می برید

پس از خارج کردن چرخ از شفت موتور، معمولاً لازم است پروانه فن را بالانس نمایید. زیرا در هنگام جدا کردن، ممکن است صندلی های شفت موتور و توپی چرخ دچار اختلال شود. انجام این کارها مستلزم مشارکت متخصصان بالانس پروانه و تعادل فن یا در دسترس بودن تجهیزات تعادل است.

 در مواقع اضطراری (مثلاً از بین رفتن فن به دلیل ورود جسم خارجی به فن) می توان پایه های موتور الکتریکی را پاره کرد و پس از آن دیگر امکان تعمیر موتور برق وجود ندارد.

 این مدل اگزاست فن سانتریفیوژ ابعاد کلی کوچکتر از مدلهای دیگر دارد.و تا سایز پروانه 60 سانت بیشتر استفاده میشود. قیمت این نمونه از فن های حلزونی پایین تر از نمونه فولی تسمه می باشد.

مدل دوم انتقال قدرت غیر مستقیم یا کوپلینگی (پروانه روی شفت واحد یاتاقان، موتور الکتریکی از طریق یک کوپلینگ مونتاژ می شود)

در این نوع اگزاست فن سانتریفیوژ برای سرویس الکتروموتور (تعویض گریس یا تاقان ها یا تعویض بلبرینگ، تعویض الکتروموتور و ...) کافی است الکترو موتور را جدا کرده و نیمه کوپلینگ را از آن جدا نمایید. نیازی به بالانس پروانه فن ندارد. نیازی به درگیر کردن متخصصان در بالانس یا وجود تجهیزات بالانس نیست.

 در نظر داشته باشید بلبرینگ های روغن کاری شده در مجموعه بلبرینگ بسیار بیشتر از یاتاقان های روغن کاری شده با گریس دوام می آورند. سطح روغن در واحد یاتاقان از طریق شیشه دید قابل مشاهده است و کافی است روغن قدیمی را اضافه یا تخلیه کنید و در صورت نیاز روغن جدید پر کنید.

یکی از نکات مثبت اگزاست فن های غیر مستقیم کوپلینکی در مواقع اضطراری (از بین رفتن فن) انگشتان کلاچ قطع می شود و موتور برق در حال کار باقی می ماند و سالم می ماند.

بهتر است هنگام فرسودگی، حلقه های لاستیکی پایه های کلاچ را عوض کنید. قیمت اگزاست فن کوپلینگی از نمونه کوبل مستقیم بیشتر است البته عمر مفید بیشتری دارد و ابعاد آن کمی بزرگتر از فن های دایرکت درایو می باشد.

مدل سوم اگزاست فن فولی و تسمه می باشد. (پروانه روی شفت واحد بلبرینگ، موتور الکتریکی از طریق یک درایو تسمه V مونتاژ می شود)

در این نوع فن سانتریفیوژ، برای سرویس موتور برق (تعویض گریس در بلبرینگ یا تعویض بلبرینگ، تعویض الکتروموتور و ...) کافی است الکترو موتور را جدا کرده و قرقره( فولی سرموتور) را از روی آن جدا کنید. نیازی به بالانس پروانه فن ندارد، نیازی به درگیر کردن متخصصان در بالانس یا وجود تجهیزات بالانس نیست.

همان طور که در بالا هم شاره شد بلبرینگ های روغن کاری شده در مجموعه بلبرینگ بسیار بیشتر از یاتاقان های روغن کاری شده با گریس دوام می آورند. همجنین در اگزاست فن فولی تسمه با انتخاب صحیح سرعت روی پروانه، نیازی به تنظیم فرکانس نیست.

 در مواقع اضطراری (از بین رفتن فن)، تسمه ها از قرقره ها خارج می شوند و موتور برق در حال کار باقی می ماند و وضعیت خوبی دارد و عملا به موتور آسیب وارد نمی شود.

بهتر است بطور منظم از فولی و تسمه بازدید شود و در صورت نیاز آنها را تعویض نمایید. از یک سیستم محافظتی در روی فولی و تسمه اگزاست فن استفاده نمایید تا تکنسین و عوامل انسانی صدمه نبینند. قیمت اگزاست فن های فولی تسمه از فن های نوع اول که کوبل مستقیم بودن بیشتر می باشد و ابعاد شاسی بزرگتر و وزن بیشتری نیز دارند.

نگهداری و حمل و نقل صحیح در انبار

مسئله نگهداری و کارکرد بهینه انواع تجهیزات مربوط به تهویه مطبوع از قبیل اگزاست فن‌های سانتریفیوژ، هواکش‌های سقفی، فن دمنده سانتریفیوز، هواکش‌های آکسیال و… هم به خریدار مربوط می‌شود و هم به شرکت فروشنده تجهیزات.

حمل‌ و نقل اگزاست فن تهویه و نگهداری دقیق و اصولی از مواردی میباشند که در ابتدا باید به آن توجه ویژه شود. ما باید علاوه بر اینکه به فرآیند تولید و توزیع سریع و با کیفیت اگزوز فن تهویه و سایر تجهیزات خود توجه و دقت فراوانی می‌کنیم، بلکه میبایست در نحوه حمل‌ و نقل و نگهداری از این تجهیزات و اجتناب از مواردی که ممکن است به بدنه و قطعات اگزاست فن ازقبیل قاب، حلزونی، شاسی، پروانه و دیگر قطعات صدمه برسانند نیز توجه زیادی داشته باشیم.

چگونه می‌توانیم از به وجود آمدن این مشکلات جلوگیری کنیم؟

دستگاه اگزاست فن را در محلی تمیز و سر پوشیده نگهداری کنید.

حداقل هر هفته یک مرتبه چرخ یا پروانه اگزاست فن تهویه را با دست بچرخانید. انجام این کار مانع ماسیده شدن محور در سر جای خود می‌شود و باعث میشود گریس بلبرینگ دوباره پخش گردد.

در صورت امکان، کشیدگی‌ تسمه اگزوز فنی که قرار است مدت زمان بیشتری در انبار نگه داشته شود را برطرف کنید.

در زمان حمل و نقل دستگاه اگزوز فن، باید از لرزش‌ و تکانهای مکرر که ممکن است به بلبرینگ‌ها، موتور و اتصالات آسیب وارد نمایند جلوگیری گردد.

از قرار دادن اگزاست فن (در هر دو مدل سانتریفیوژ و آکسیال) در معرض هوای مرطوب و گرد و غبار خودداری نمایید، چون موجب زنگ زدگی و آسیب به قطعات دستگاه میشود.

درصورتی که فن تهویه را میخواهید برای مدت طولانی در انبار نگهداری کنید حتما از کاور و روکش مناسب جهت حفاظت از متعلقات (بدنه، پروانه، قاب، تسمه‌ها، یاتاقان، بلبرینگ، شفت) استفاده نمایید

مزایای اگزاست فن سانتریفیوژ

اگزوز فن‌های سانتریفیوژ مزایای زیادی دارند که در ذیل به چند مورد اشاره خواهیم کرد:

استقامت بالا و ابعاد مختلف این امکان را میدهد که از این فن‌ها در صنایع و دستگاههای مختلفی استفاده گردد.

قابلیت تولید اگزاست فن سانتریفیوژ از متریال‌های مختلف مانند استیل 316، فولاد st 37 و pvc باعث می‌شود بتوان در شرایط مختلف و فضا‌های با خورندگی بالا و حالت اسیدی نیز از این فن‌ها استفاده نمود.

فن سانتریفیوژ با ایجاد جریان هوای ثابت موجب می‌شود که در کنار جریان هوا فشار در حدود 85 درصد ایجاد شود که در خیلی از سیستمها قابل اهمیت است.

تامین و نگهداری این فن‌ها بسیار آسان می‌باشد و میتواند بصورت دوره ای آنها را نظافت کرد.

تنوع در شکل ظاهری و ابعاد نیز از دیگر مزایای اگزاست فن‌های سانتریفیوژ می‌باشد.

اگزاست فن در اتاق تمیز

 ازآنجایی‌که خروج، ورود و گردش هوا در اتاق تمیز باید کنترل شده باشد، وجود اگزاست فن‌ در این اتاق‌هااهمیت دوچندانی دارد. معمولاً در طراحی اتاق تمیز، هوا پس از مراحل مختلف فیلتراسیون از هواسازهاتأمین می‌شود و از جایی مانند سقف وارد اتاق تمیز می‌شود و از سوی دیگر به وسیله اگزاست فن‌ها از اتاقخارج می‌شود. حال این هوا گاهی اوقات به‌طور کامل به محیط بیرون داده می‌شود و یا با توجه به طراحیو کاهش مصرف انرژی هوای خارجی از اتاق تمیز و یا انرژی آن به سوی هواساز بازمی‌گردد.

معمولاً در این‌گونه موارد از اگزاست فن‌هایی استفاده می‌شود که خود دارای فیلتراسیون مانند فیلتر هپا هستند. شرکت تولیدی و صنعتی اطلس کارا  می‌تواند انواع اگزاست فن را برای اهداف مختلف طراحی و تولید کند. اگزاست فن‌های موجود در  سه تیپ سقفی، آکسیال و یوتیلیتی است. ازلحاظ فن، اگزاست فن‌ها می‌توانند دارای فن آکسیال و یا سانتریفیوژ باشند. فن‌ها معمولاً یک‌طرفه و فوروارد هستند.

گروه صنعتی اطلس کارا سازنده بهترین کیفیت  چیلر هواخنک چیلر آب خنک  اگزاست فن هواساز تجاری – صنعتی اکوپک پکیج پشت بامی ( روف تاپ ) کندانسور هوایی مدولار برج های خنک کننده ایرواشر کندانسور های هوایی کندانسینگ یونیت جهت پروژه های  بهداشتی – درمانی صنعتی-تجاری مسکونی با لاترین درصد رضایت مشتریان